O zamku Program Galeria pf Galeria Profil Edukacja artystyczna Imieniny ulicy Off Cinema Ethno Port Archiwum
Pl | En
 
O nas
Historia
Ludzie
Jak do nas trafić
Galeria
O zamku
Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.



Centrum Kultury "Zamek" mieści się w ostatniej, zbudowanej z takim rozmachem dla panującego władcy, rezydencji cesarskiej w Europie. Przestrzenie tej prawie 100-letniej budowli - monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce - dają możliwość realizowania bardzo różnorodnych projektów i prowadzenia działalności w wielu dziedzinach sztuki. "Zamek" jest jednocześnie galerią, kinem i salą koncertową, bywa teatrem. W tej różnorodności jest jednak metoda: specjalnością "Zamku" są tematyczne imprezy wykorzystujące niemal wszystkie sale na wystawy, koncerty, przeglądy filmowe i spotkania. Są to prezentacje twórczości artystów ("Dali na Zamku"), jak i kultury innych narodów ("Dania na Zamku", "Brit Fest", "Dekada Kultury Belgii Francuskojęzycznej").
Co dwa lata zapraszamy na Festiwal "Poznań Poetów", a co trzy - na Międzynarodowe Triennale Rzeźby.
"Zamek" realizuje również imprezy plenerowe: "Imieniny Ulicy Święty Marcin", Jarmark Świętojański, sylwester miejski oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wszystko to sprawia, że Centrum Kultury "Zamek" jest dziś największą instytucją upowszechniania kultury w Poznaniu, która swój program kieruje do szerokiego grona odbiorców. "Zamek", będąc jednostką samorządowa, włącza się w ważne poznańskie przedsięwzięcia, jest otwarty na inicjatywy różnych środowisk, a także współpracuje z wieloma instytucjami i ośrodkami kulturalnymi z miasta, kraju oraz z zagranicy.

Wystawy
21 lutego 1999 roku przed "Zamkiem" zapłonęła... żyrafa, dając tym samym sygnał do otwarcia wystawy grafiki Salwadora Dali. Choć duże ekspozycje czasowe organizowano już wcześniej, to jednak wtedy właśnie rozpoczęła się seria wystaw prezentujących dokonania wybitnych twórców, które dziś dominują w programie Centrum Kultury "Zamek".
Zamkowe sale gościły grafiki Pabla Picassa, prace surrealistów (obok Dalego byli to Joan Miró i Max Ernst), Rolanda Topora i Pierre'a Alechinsky'ego, a z polskich artystów: Tadeusza Kantora i Grupy Krakowskiej, Alfreda Lenicy czy Jacka Malczewskiego. Udało się tu także pokazać imponujące kolekcje malarstwa polskiego ze zbiorów Wojciecha Fibaka i Toma Podla oraz kolekcje skupione wokół jednego tematu: "Bible Art" (Engelmann, Dore, Chagall) i "Taniec Śmierci" (Dürer, Holbein, Rembrandt, Munch, Kubin, Kokoschka).
Obok grafiki i malarstwa w "Zamku" prezentowany jest design, plakat oraz fotografia. Od kilku lat w "Zamku" ma swoją polską premierę World Press Photo - najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej.
Wystawy są bardzo często inspiracją dla przeglądów filmowych i koncertów, organizowanych w ich scenerii. Zazwyczaj towarzyszy im także program edukacyjny.



Galeria Fotografii "pf"
Galeria "pf" powstała w 1993 roku. Jej program zakodowany jest w nazwie: "pf" to tyle, co poznanie fotografii, profile fotografii i promocja fotografii.
Głównym obszarem zainteresowania galerii jest współczesna światowa fotografia ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej. Ważne miejsce w programie zajmują także prezentacje wybitnych osobowości polskiej i światowej fotografii (Antanas Sutkus, Bogdan Konopka, Eva Rubinstein, Jan Saudek, Luis Gonzales Palma, Pertti Kekarainen), których twórczość daje szansę poznania najciekawszych tendencji współczesnej fotografii. Zasługą galerii jest również przybliżenie historii fotografii i twórczości autorów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tej dziedziny sztuki. Na wystawach organizowanych przez "pf" pokazywane były prace Henri Cartier-Bressona, André Kertésza, Roberta Doisneau, Augusta Sandera, W. H. Fox Talbota, Jana Bułhaka, Romana Ulatowskiego oraz dokonania niemieckiej fotografii artystycznej i reklamowej z przełomu XIX i XX wieku czy fotografie Bauhausu.
Oprócz wystaw "pf" organizuje spotkania z twórcami i krytykami, sympozja oraz podejmuje wiele działań służących promowaniu fotografii. Z inicjatywy galerii w 1995 roku odbyły się obchody stulecia zorganizowanego ruchu fotograficznego w Poznaniu.
W czerwcu 2005 roku odbyła się inauguracja nowej sali wystawowej galerii połączona z premierowym pokazem poznańskich fotografii Jana Bułhaka. Obecnie "pf" mieści się w odrestaurowanym krużganku na I piętrze CK "Zamek".

Galeria Sztuki Współczesnej "Profil"
Galeria Sztuki Współczesnej "Profil" istnieje w CK "Zamek" od 1990 roku. W jej kameralnych wnętrzach nie można organizować wielkich retrospektyw - dobrze natomiast czują się tu nieduże ekspozycje ukazujące nie cały dorobek, a raczej profil (stąd nazwa) artysty.
Mimo że działalność galerii zainaugurowała wystawa twórcy z Holandii, a swoje dzieła pokazywali tu tacy mistrzowie, jak Tadeusz Brzozowski, Jan Lebenstein czy Franciszek Starowieyski, to jednak z założenia jest "Profil" przede wszystkim miejscem prezentacji dokonań poznańskiego środowiska plastycznego.
W galerii, otwartej na propozycje artystów różnych generacji, spotkać można zarówno tradycyjne malarstwo, grafikę i rzeźbę, jak i prace przekraczające sztywne granice między tymi dyscyplinami.

Film
Na pytanie: "Jakie filmy obejrzeć można w "Zamku?" odpowiedzieć można najprościej: "Takie, których nie można zobaczyć w innych poznańskich kinach". Specjalnością kina "Pałacowego" są bowiem przeglądy, złożone z filmów archiwalnych oraz polskiej, europejskiej i światowej klasyki (cykl Kino Klasyki Filmowej). Wpisujące się często w program wystawienniczy "Zamku" przeglądy poświęcone są wybitnym reżyserom (Tarkowski, Bergman, Greenaway), zjawiskom ("Kino propagandy", "Dyskretny urok surrealizmu") czy interesującym kinematografiom ("Tydzień młodego kina niemieckiego", "Włoskie kino nieznane", "Nowe kino hiszpańskie"). Możliwość poznania arcydzieł krótkiego metrażu daje Klub Krótkiego Kina. Na cotygodniowych spotkaniach wyświetlane są filmy fabularne, dokumentalne i animowane, stanowiące kanon tego gatunku, jak i najciekawsze produkcje z ostatnich lat.
Coraz większą renomą nie tylko w Polsce, ale i za granicą, cieszy się Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema" (organizowany od 1997 roku). Jego ideą jest promocja kina niezależnego; stworzenie przeglądu umożliwiającego prezentację filmów zrealizowanych przez autorów działających poza systemem produkcji komercyjnej. Na festiwalu można obejrzeć filmy studentów szkół filmowych, amatorów oraz twórców niezależnych, których projekty powstały poza telewizją i studiami filmowymi.

Muzyka
"Zamek" rozbrzmiewa wieloma gatunkami muzyki. Usłyszeć tu można jazz i yass, folk, blues, rock, muzykę klasyczną. Jednym z najbardziej oryginalnych projektów muzycznych realizowanych w "Zamku" był koncert zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w którym studenci i profesorowie Akademii Muzycznej wykonali utwory inspirowane przestrzeniami i architekturą zamku. Ich instrumentami na ten wieczór stały się zamkowe żyrandole, kryształy i marmury. Podobnie niezwykłe scenariusze mają organizowane cyklicznie Salony Muzyczne, w których muzyce klasycznej towarzyszą działania plastyczne, teatralne i taneczne.
Latem koncerty odbywają się zamkowych dziedzińcach. Występują tu przedstawiciele yassu, muzyki folkowej, hip-hopu, rocka oraz piosenki aktorskiej i autorskiej.

Teatr
Spektakle teatralne pojawiają się w programie "Zamku" przede wszystkim latem, kiedy większość poznańskich teatrów ogłasza przerwę urlopową. W niezwykłej przestrzeni Dziedzińca Różanego obejrzeć można spektakle plenerowe polskich i zagranicznych zespołów teatralnych. Letni Sezon Teatralny na Dziedzińcu Różanym, zorganizowany po raz pierwszy w 2002 roku, wypełnia w ten sposób lukę w ofercie kulturalnej miasta. W tym samym czasie na drugim zamkowym dziedzińcu występują teatry dziecięce (cykl "Teatralne Lato dla Dzieci").
"Zamek", samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, zajmuje się także produkcją przedstawień teatralnych. Swoje stałe miejsce mają tu również twórcy teatru amatorskiego. Raz w miesiącu prezentują oni swoje dokonania w cyklu Scena Prezentacji Młodych. Prawdziwym świętem dla teatromanów jest Wiosna Teatralna Młodych, na której program składa się kilkadziesiąt spektakli w wykonaniu teatrów amatorskich i profesjonalnych.

Edukacja artystyczna
Każdego roku ponad 800 osób (dorośli, młodzież, ale przede wszystkim dzieci) bierze udział w zajęciach ponad 20 klubów, pracowni i zespołów: plastycznych, muzycznych, teatralnych i filmowych. Oferta edukacyjna "Zamku" to m.in. warsztaty twórczego pisania, pracownie plastyczna, gobelinu artystycznego, rzeźby i ceramiki, Chór Dziewczęcy "Skowronki", Chór Męski "Arion" oraz Kapela Dudziarzy Wielkopolskich, Studio Teatralne "Próby", warsztaty teatralne i piosenki poetyckiej oraz pracownie filmowe.
Obok stałych zajęć CK "Zamek" przygotowuje też specjalny program warsztatów wakacyjnych. Kluby i pracownie organizują przeglądy i festiwale, a ich uczestnicy biorą udział w podobnych imprezach odbywających się w Polsce i za granicą.

Cofnij | Strona główna | Drukuj
 
Przebudowa kompleksu Sali Wielkiej CK ZAMEK celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego

Beneficjent |
Centrum Kultury ZAMEK

Wartość projektu |
61 700 000 PLN

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej |
27 000 000 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 
ZAMEK - NOWE OTWARCIE

Po pięciu latach od powstania koncepcji i po dwóch latach od rozpoczęcia przebudowy – oto wreszcie jest: zmodernizowana, nowoczesna Sala Wielka, a dokładniej cały kompleks sal usytuowanych we wschodnim skrzydle dawnego zamku cesarskiego.

 
Mecenas Centrum Kultury "Zamek"
created by - GRAFO
Kontakt Przetargi Wynajem Inni użytkownicy BIP Konkursy Współpraca