O zamku Program Galeria pf Galeria Profil Edukacja artystyczna Imieniny ulicy Off Cinema Ethno Port Archiwum
Pl | En
 
2012
2011
2010
2009
2008
Ethno Port
 
ETHNO PORT PROLOG

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu 21.07.  odbył się Ethno Port Prolog, na którym wystąpili znakomici muzycy z Mali – BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA oraz polskiej grupy MUZYKANCI.


BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA



Bassekou Kouyate to malijski czarodziej zachodnioafrykańskiej lutni – ngoni. Występował i nagrywał z największymi artystami muzyki świata oraz jazzu m.in. nestorem malijskiej sceny Ali Farka Toure, swym wieloletnim współpracownikiem Toumani Diabate, Taj Mahal czy Bela Fleck. Wraz z żoną, wokalistką Ami Sacko założył zespół Ngoni Ba, który w 2008 roku został uhonorowany nagrodą BBC w Kategorii Najlepszy Artysta Afryki oraz Najlepsza Płyta World Music za debiutancki „Segu Blue”.
Najnowsza płyta Bassekou Kouyate & Ngoni Ba to wydawnictwo „I Speak Fula”. Podobnie jak „Segu Blue” album w całości został nagrany w Bamako, a za jego produkcję odpowiedzialnymi byli Jerry Boys (Buena Vista Social Club) oraz Lucy Duran.  Koncerty Bassekou Kouyate & Ngoni Ba to barwna eksplozja afrykańskich rytmów i melodii  wykonywanych przez 7-osobowy zespół występujący w tradycyjnych strojach ludowych. 
W ciągu ostatnich lat zachwycali publiczność największych sal koncertowych oraz festiwali jak Womad czy BBC Proms. Nie ulega wątpliwości, że muzyka Afryki, zwłaszcza rejonu Mali, wywarła ogromny wpływ na kulturę zachodnią i oczarowała wielu znanych artystów oraz producentów.
„Bassekou i Ngoni Ba „opowiadają” o ewolucji muzyki afrykańskiej w jednym rozdziale.. od ludowych zaśpiewów, poprzez blues i funk.. .ta historia rozgrzewa serca i porusza biodra!”(Fatboy Slim)
„… fantastyczny przykład porywający ciało i ducha , dowód na to że muzyka afrykańska inpiruje nas wszystkich,  bez ograniczeń , niezależnie od płci, wieku, przekonań…” (Damon Albarn )

Zespół wystąpi w składzie: 
Bassekou Kouyate: lead ngoni
Amy Sacko: lead & backing vocals
Fousseyni Kouyate: ngoni ba
Oumar Barou Kouyate: ngoni
Moussa Bah: ngoni bass
Alou Coulibaly: calebasse
Moussa Sissoko: percussion

MUZYKANCI

Muzykanci to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej; grupa doceniona jest przez zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz Grand Prix festiwalu Euro Folk. Ich debiutancki album został nagrodzony tytułem Folkowego Fonogramu Roku, a w 2012 roku w plebiscycie internautów zorganizowanym przez Polskie Radio został wybrany najlepszą folkową płytą spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w 14-letniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Muzykanci koncertowali na scenach Polski i Europy (m.in. Niemcy, Szkocja, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś). Po kilkuletniej przerwie w styczniu 2010 roku zespół wznowił działalność. Grupa inspiruje się muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską, ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. Kolejne płyty zespołu to: „A na onej górze...” (z polskimi balladami ludowymi), „Gore Gwiazda” (z kolędami) oraz Muzykanci i Hradistan (nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy). Występ w  CK „Zamek” to w części  zapowiedź długo oczekiwanej, nowej płyty zespołu.

Zespół wystąpi w składzie: 
Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew 
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla
Alicja Hałas – bęben obręczowy, gordon

___________________________________________

5. FESTIWAL ETHNO PORT POZNAŃ 
9-11.08.12.

 

  


Festiwal Ethno Port – jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie wg prestiżowego miesięcznika „Songlines – odbędzie się w tym roku po raz piąty. Dwie festiwalowe sceny staną w Starym Korycie Warty; niektóre z punktów programu realizowane będą także w Centrum Kultury „Zamek” (warsztaty dla dorosłych), Maglu Kultury (warsztaty dla dzieci), Fabrice, która jest naszym festiwalowym klubem oraz w Pawilonie Nowej Gazowni (pokazy filmów i wykłady).

Festiwal rozpocznie koncert niezwykle żywiołowej grupy Dikanda, zamknie – izraelsko-amerykański zespół o międzynarodowej sławie Balkan Beat Box, znany z odważnych fuzji muzyki żydowskiej, bałkańskiej i arabskiej. Występy BBB to prawdziwy show miksujący dźwięki i obrazy Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów i Wschodniej Europy.
Przez trzy dni festiwalu odbędzie się w sumie 12 koncertów. Wśród nich niewątpliwie jedną z największych atrakcji będzie spotkanie z meksykańskim akordeonistą i wokalistą Celso Piña, który łączy tradycyjną środkowoamerykańską muzykę z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B. Charyzmatyczny francuski muzyk Titi Robin zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego trzypłytowego albumu „Riverbanks” nagranego w Indiach, Turcji i Maroku. Z Holandii przyjedzie międzynarodowa formacja Arifa, która dawne melodie ze świata Arabii i Bałkanów niezwykle udanie osadza we współczesnym kontekście, a z Bułgarii – tradycyjny zespół żeński Na Visoko działający od 60 lat w ukrytej w górach bułgarskiej wsi.
Formacja Noreum Machi, specjalizująca się w wirtuozerskiej muzyce wykonywanej na instrumentach perkusyjnych, przedstawi swego rodzaju sceniczną adaptację tradycyjnego koreańskiego rytuału. Na festiwalu wystąpią także Amit Carmeli z Izreala i Joca Perpignan z Brazylii, którzy wcześniej prowadzić będą warsztaty wokalno-rytmiczne.
EPP to także projekty przygotowane specjalnie na festiwal. Niezwykle interesująco zapowiada się wspólny premierowy projekt trzech muzyków: Maâllem Mokhtar Gania z Maroka zagra z amerykańskim perkusistą Michaelem Zerangiem oraz poznańskim klarnecistą Wacławem Zimplem.
Wybitny polski trębacz Antoni Gralak pojawi się w Poznaniu ze swoim autorskim projektem YeShe.
EPP to także świetna okazja, by usłyszeć, co interesującego dzieje się na polskiej scenie world music. Obok już wymienionych do wzięcia udziału w festiwalu zaprosiliśmy zespoły: Vidlunnia i Klezmafour.


Na EPP swoje stanowisko będzie miała Amnesty International, apolityczne i niezależne stowarzyszenie zajmujące się promocją praw człowieka, zwalczaniem dyskryminacji rasowej i obroną ludzi zagrożonych torturami i uwięzieniem za poglądy.

http://amnesty.org.pl/

 
Podczas festiwalu fundacja NYATRI prowadzić będzie zbiórkę pieniędzy na organizację wszechstronnej pomocy uchodźcom tybetańskim. Działalność fundacji ma na celu zachowanie przy życiu narodu tybetańskiego wraz z jego unikalnym dziedzictwem kulturowym.

http://www.nyatri.org/


KONCERTY

9.08. | Stare Koryto Warty | godz. 19.00
DIKANDA / Polska *~ Balkan Port   -  scena
TITI ROBIN – Riverbanks / Francja, Turcja, Indie, Maroko   -   namiot
CELSO PIÑA / Meksyk   -   scena

10.08. | Stare Koryto Warty | godz. 18.00
AMIT CARMELI / Izrael i JOCA PERPIGNAN / Brazylia   -   namiot
YeShe / Polska   -  scena
NOREUM MACHI / Korea   -  scena
MAÂLLEM MOKHTAR GANIA, MICHAEL ZERANG, WACŁAW ZIMPEL
– premiera / Maroko, USA, Polska
   -   namiot

11.08. | Stare Koryto Warty | godz. 17.00
VIDLUNNIA / Polska
   -  scena
NA VISOKO / Bułgaria *~ Balkan Port   -   namiot
KLEZMAFOUR / Polska   -  scena
BALKAN BEAT BOX / USA, Izrael  *~ Balkan Port   -  scena
ARIFA / Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja
   -   namiot


bilety: do 31.07. – 40 zł (bilet na jeden dzień), 70 PLN (karnet), od 1.08. – 50 zł (bilet na jeden dzień), 80 PLN (karnet)
do kupienia: kasa CK ZAMEK,
www.eventim.pl
oraz stacjonarne punkty sieci eventim.pl
dzieci i młodzież do lat 15 wstęp wolny (w towarzystwie osoby dorosłej z biletem) 



WARSZTATY DLA DZIECI

7-8.08. | MAGIEL KULTURY, ul. Tylne Chwaliszewo 23/1 | godz. 16.00-20.00
ETHNOPORTOWE MALOWANIE – akcja dla dzieci (malowanie motywów festiwalowych na płocie przy ul. Tylne Chwaliszewo)

9.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30
warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (tworzenie recyklingowych instrumentów)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury" (wykonanie kartki okolicznościowej)

10.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30
warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (tworzenie ekobiżuterii)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu "Magiel Kultury” (przygotowanie zakładki do książki)

11.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30
warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (Eko Art-czyli dequpage na butelkach i słoikach)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury” (tworzenie zawieszki)

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-13 lat / ilość miejsc: 15 / wstęp wolny
Decyduje kolejność zgłoszeń na wszystkie lub na wybrane zajęcia.
Zapisy: e-mail:
biuro@magielkultury.pl, tel.: 607 166 800

 

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

9-10.08. | Centrum Kultury ZAMEK | godz. 12.00-15.00
AMIT CARMELI  / Izrael – warsztaty wokalno-rytmiczne

11.08. | Centrum Kultury ZAMEK | godz. 12.00-15.00
JOCA PERPIGNAN / Brazylia – warsztaty wokalno-rytmiczne

9-10.08. | Klub Fabrika | godz. 16.00
DRAGAN DAUTOVSKI / Macedonia – warsztaty instrumentalne

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń / koszt warsztatów: 70 zł (karnet na warsztaty upoważnia do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych)
Zapisy:
b.wisniewski@ckzamek.pl / wpłata na konto BZ WBK IBAN: 12 1090 1359 0000 0001 1519 0271

 

WYKŁADY I FILMY
 
9.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00
DZIEŃ KOREAŃSKI – spotkanie z członkami zespołu Noreum Machi / pokaz filmu  SOPYONJE, reż Im Kwon-taek / prowadzenie: Emilia Wojtasik (Zakład Filologii Koreańskiej UAM)

10.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00
DZIEŃ POSZUKUJĄCYCH – spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim / projekcja filmów cyklu „Muzyka odnaleziona” / spotkanie z Jagną Knittel / pokaz filmu „Takiej pieśni sobie szukam”
prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)

11.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00
DZIEŃ BAŁKAŃSKI – spotkanie z Draganem Dautovskim, muzykiem i kompozytorem macedońskim / pokaz filmu „Zanim spadnie deszcz” reż. Milcho Manchevski/ prowadzenie: Beata Pyrzanowska (Fundacja LuxSfera)

wstęp wolny 

___________________________________


KLUB FESTIWALOWY: Fabrika, ul. Mokra 5

Przez wszystkie trzy dni festiwalu w klubie grać będzie zespół Tygiel Folk Banda / Polska.

8.08. 8.08. ETNOSTART – godz. 19.30 koncert zespołu Czarolija, godz. 20.30 koncert zespołu Ferendżi,
godz. 22.00
Jam Sassion z udziałem Afro Bandy

9.08. od godz. 21.00 afterparty DJ BALKAN
10.08. od godz. 21.00 afterparty DJ Empe
11.08. od godz. 21.00 afterparty DJ BALKAN
12.08. EPILOG – wspólne koncertowanie (zaproszeni artyści: Na Visoko / Bułgaria, Amit Carmeli / Izrael, Tygiel Folk Banda / Polska i wszyscy, którzy będą gotowi zagrać)


___________________________________
 

ETHNO REGIO – MIĘDZYCHÓD 2012

6-8.08. NCAKiODR „PROM” - Centrum Turystyki Rowerowej, Mierzyn
warsztaty muzyczno-wokalne prowadzone przez Amita Carmeli / Izraeal
/ilość miejsc ograniczona/

7.08. godz. 18.00 Sala wielka NCAKiODR "PROM", Plac Kościuszki 9 / wstęp wolny
pokaz filmów „Muzyka odnaleziona” Andrzeja Bieńkowskiego i „Takich pieśni sobie szukam” Joanny Knittel. Wprowadzenie do filmów Maciej Rychły.

8.08. godz. 18.00 Sala wielka NCAKiODR "PROM", Plac Kościuszki 9 / wstęp wolny
finał warsztatów i koncert Amita Carmeli

DLA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW i MIESZKAŃCÓW MIĘDZYCHODU,  KTÓRZY ZAKUPIĄ BILETY NA FESTIWAL ETHNOPORT POZNAŃ ZAPEWNIAMY BEZPŁATNY TRANSPORT; ilość miejsc ograniczona, prosimy o uprzednie telefoniczne zgłoszenie, pod numerem 957482602 lub osobiście w CAK „PROM”

wyjazd z Międzychodu (Plac Kościuszki):
9.08. godz. 17.00 – powrót około 01.30
10.08. godz. 15.00 – powrót około 01.30
11.08. godz. 15.00 – powrót około 01.30

Organizacja Ethno Regio: Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego "Prom" i Fundacja LuxSfera
Współpraca: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

___________________________________
 

OBLICZA BENGALU
pokaz fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

Stare Koryto Warty – płot przy wejściu na festiwal

Zdjęcia Magdy Kwiatkiewicz – inicjatorki powstania Galerii YES, współzałożycielki
i współwłaścicielki firmy YES Biżuteria – opowiadają dwie historie z Bengalu, krainy położonej przy ujściu wielkich azjatyckich rzek, kojarzonej z przeludnieniem, biedą
i powodziami. Tymczasem znaleźć tam można zarówno okazję do trekkingu po porośniętych dżunglą wzgórzach, jak też i wielkie festiwale gromadzące pielgrzymów oraz Baulów, muzyków-mistyków, od stuleci wędrujących po wsiach i głoszących przesłanie uniwersalnej miłości poza podziałami religijnymi. Raz do roku spotykają się na Kenduli Mela, wielkim festynie, święcie muzyki, ale też ważnym wydarzeniu duchowym.

________________________________

DLA DZIENNIKARZY:

l
 
 
 
___________________________________
 
 
ARTYŚCI
AMIT CARMELI / Izrael & JOCA PERPIGNAN / Brazylia



Amit Carmeli to niezwykle ceniony w Izraelu artysta, producent i terapeuta muzyczny.
„Od dnia, w którym usłyszałem muzykę – mówi – zdawałem sobie sprawę, że ludzki głos jest najdoskonalszym instrumentem dla jej ekspresji. Pragnienie śpiewania miało moc zmiany mojego życia, ponieważ odsłoniło przede mną potęgę twórczej energii życia. W mojej pracy nazywam tą energię Wild Root, a technikę nauczania – Wild Root Meditation.
Doświadczanie muzyki poprzez ciało, oddech i głos, przy jednoczesnym poddaniu się energii Wild Root, pozwala na perfekcyjne zespolenie muzycznego instrumentu – naszego ciała z jedyną w swoim rodzaju muzyką, jaką jesteśmy my sami”.
Joca Perpignan jest perkusjonistą, wokalistą i autorem piosenek. W wieku 15 lat przeniósł się do Tel Awiwu, z sukcem rozwijajac swoją karierę zarówno w Brazylii, jak i Izraelu. Obecnie jest członkiem znanej izraelskiej grupy The Idan Raichel Project. Jako pedagog muzyczny Joca nauczał i prowadził warsztaty m.in. w Berklee College of Music w Bostonie (której jest absolwentem), Konserwatorium Souza Lima w Sao Paulo (Brazylia), Rimon School of Jazz (Izrael), Nashville Jazz Workshop (USA).
 
ARIFA / Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja

 
Ten międzynarodowy kwartet powstał w Amsterdamie w 2010 roku. Tworzą go doskonali muzycy: saksofonista i klarnecista Alex Simu z Rumunii; pianista Franz von Chossy z Niemiec; pochodzący z Turcji perkusista Sjahin During oraz urodzony w sufickiej Urfie Mehmet Polat, który gra na ud i wykonuje partie wokalne. Oryginalne kompozycje i dawne melodie z świata Arabii, Anatolii i Bałkanów muzycy niezwykle udanie łączą ze współczesną muzyką improwizowaną. Ich wydana w 2010 roku debiutancka płyta „Beyond Babylon” zbiera bardzo dobre recenzje: prestiżowy holenderski magazyn „Mixed World Music” przyznał jej tytuł „Najlepszego albumu roku 2010 w Holandii w kategorii world music”.
 

BALKAN BEAT BOX / USA, Izrael

Balkan Beat Box to jeden z najbardziej elektryzujących zespołów, znany z odważnych fuzji muzyki żydowskiej, bałkańskiej i arabskiej.
Założony został w 2003 roku przez urodzonych w Izraelu, a mieszkających w USA Ori Kaplana i Tamira Muskata, artystów aktywnych na nowojorskiej scenie muzycznej od wielu lat, związanych z uznanymi formacjami (Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez). Tamir Muskat dorastał w domu w otoczeniu muzyki rumuńskiej i afrykańskiej.  Z kolei Ori Kaplan grał na klarnecie w klezmerskich zespołach Jaffy. To mieszanka doświadczeń i tradycji doprowadziła do… „wybuchu” – takim określeniem recenzenci próbują oddać  charakter koncertów BBB, które zyskały jeszcze na sile, gdy do zespołu dołączył frontman Tomer Yosef – uosobienie „dzikiej scenicznej energii”.
Występ BBB to nie tylko muzyka („fantazyjny, energetyczny, szalony mix folkloru, dziwacznych tekstów i funkowych elektronicznych bitów”) – to prawdziwy show, dance party  z DJ-ami, tancerzami flamenco, tancerkami brzucha oraz VJ-em, miksującym dźwięki i obrazy Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów i Wschodniej Europy.
Swój debiutancki album „Balkan Beat Box” zespół wydał  w 2005 roku. Podczas festiwalu promować będą najnowszą płytę „Give”, która ukazała się w marcu b.r.


CELSO PIÑA / Meksyk

Celso Piña jest kompozytorem, aranżerem, a przede wszystkim niezwykle żywiołowym wokalistą i akordeonistą (głównie w gatunku cumbia). Ten buntownik akordeonu sam nauczył się grać na tym instrumencie. Na początku swojej kariery muzykował z braćmi, z którymi chodził po domach, grając dla lokalnej społeczności. Celso Piña jest pionierem w łączeniu tradycyjnej środkowoamerykańskiej muzyki z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B. Artysta był dwukrotnie nominowany do Latin Grammy Awards oraz do Nagrody MTV Latino jako Best Artist Alternative.

DIKANDA / Polska

„Zabieram Was we wspaniałą podróż! Tańczcie! Płaczcie! Radujcie się! Wzruszajcie! Specjalnie dla Was NAJLEPSZY ZESPÓŁ NA ŚWIECIE!". Tak do słuchania swojej najnowszej płyty zaprasza Dikanda – jedna z czołowych polskich grup folkowych.
Zespół zachwyca aranżacjami, wielowątkowością inspiracji i żywiołowością na scenie. W jego repertuarze słychać inspirację muzyką etniczną z Polski, Białorusi, Bułgarii, Macedonii, melodiami żydowskimi, cygańskimi czy kurdyjskimi. Obok melodii ludowych Dikanda proponuje także własne oryginalne utwory, część z nich śpiewana jest w wymyślonym przez wokalistkę zespołu języku.


MAÂLLEM MOKHTAR GANIA,
MICHAEL ZERANG,
WACŁAW ZIMPEL – PREMIERA

/ Maroko / USA / Polska



Projekt, przygotowany specjalnie na festiwal, to spotkanie trzech muzyków, trzech różnych kultur, tradycji muzycznych i sposobów myślenia. Zimpel (klarnecista, kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków na światowej scenie muzyki improwizowanej) i Zerang (perkusista i perkusjonalista kompozytor, producent; prawdziwy szaman perkusji) nawiązywali już nieraz dialog z pierwotnymi tradycjami muzycznymi różnych kultur, aby nadać im współczesny kontekst. Tym razem, z inicjatywy Zimpla, dołączył do nich Maâllem Mokhtar Gania( mistrz perkusyjno-basowego instrumentu gimbri), którego rytualna muzyka gnawa ma stać się przestrzenią do improwizacyjnych poszukiwań dla pozostałej dwójki.


KLEZMAFOUR / Polska



„Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!”
Klezmafour czerpie inspiracje z tradycji klezmerskiej, podchodzi do niej jednak z punk-rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) atmosfera podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tę znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej.

NA VISOKO / Bułgaria

Zespół żeński ze wsi Satowcza został założony w 1950 roku przez Ilję Terziewa, nauczyciela muzyki. Składa się z on kobiet w różnym wieku, które wykonują pieśni śpiewane przy żniwach, wspólnej pracy, ślubach, tańcach i wielu innych okazjach – repertuar grupy obejmuje ponad 300 utworów.
Śpiewaczki w zespole podzielone są na dwie trzyosobowe grupy śpiewające w antyfonie – jedna z nich jest odpowiedzialna za podstawową linię melodyczną, tzn. „wołanie” (1. głos), a dwie pozostałe za “przeciąganie” (2. głos). Melodia o wysokim tonie jest wykonywana przez dwie pozostałe śpiewające.

Noreum Machi / Korea

Noreum Machi od początku swego istnienia (1993) specjalizuje się w wirtuozerskiej muzyce wykonywanej na instrumentach perkusyjnych znanej jako Samul-nori. To zmodernizowana sceniczna adaptacją starożytnego rytuału chłopów zwanego Pungmul-nori. Samul-nori wykonywany jest przede wszystkim na 4 tradycyjnych instrumentach – każdy z nich odzwierciedla różne żywioły natury: Jang-gu – Deszcz, Buk – Chmury, Jing – Wiatr, a Kkwaenggwari – Burzę. Niezwykle spektakularne koncerty zespołu to połączenie muzyki perkusyjnej z niesamowitymi szamańskimi śpiewami i akrobatycznym tańcem.


TITI ROBIN – Riverbanks
/ Francja, Turcja, Indie, Maroko

Thierry Titi Robin – francuski muzyk-samouk jest mistrzem gitary, oud i bouzuki. Jego kompozycje powstają pod wpływem muzyki i kultury romskiej i arabskiej. W swoim dorobku ma 17 płyt; na EPP zaprezentuje materiał z najnowszego, trzypłytowego albumu „Riverbanks” nagranego w trzech krajach: Indiach, Turcji i Maroku. Nagrania odbywały się z udziałem muzyków z każdego kraju. Autorski repertuar zamieszczony na albumach pokazuje, co Titi Robin zawdzięcza każdej kulturze.


VIDLUNNIA / Polska

Główną inspiracją dla grupy są pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i Polski. Muzyka Vidlunnii to tęsknota za dawnym brzmieniem dźwięków i obrzędowością przodków – to swoiste przeniesienie do mikrokosmosu tradycyjnej kultury jest jednocześnie umiejscowione we współczesnym kontekście. Obok śpiewokrzyku i ludowej stylistyki gry na instrumentach, pojawiają się brzmienia syntetyczne, instrumenty związane z kulturą Zachodu wzbogacane instrumentarium z innych kultur tradycyjnych.


YeShe
/ Polska

Antoni Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny – od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, ceniony jest także jako muzyk sesyjny. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.
YeShe jest próbą przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. To muzyka z wyraźnym duchowym przesłaniem, zawieszona pomiędzy surową elektroniką, rockiem i jazzem; pełna etnicznych harmonii rodem z południowo-wschodniej Azji.

 

 

www.zamek.poznan.pl     www.ethnoport.pl     www.luxsfera.org.pl


 

szczególne podziękowania dla

 

 _____________________________

 

FOTORELACJE

Pierwszego dnia w Starym Korycie Warty zagrali: Dikanda / Polska, Titi Robin / Francja, Turcja, Indie, Maroko i Celso Pina / Meksyk.




DIKANDA
/ Polska   




TITI ROBIN – Riverbanks / Francja, Turcja, Indie, Maroko   


CELSO PIÑA / Meksyk  

foto M. Kaczyński

Podczas drugiego dnia festiwalu 10.08. zagrali : Amit Carmeli / Izrael i Joca Perpignan / Brazylia, Yeshe / Polska, Noreum Machi / Korea, Maâllem Mokhtar Gania, Michael Zerang, Wacław Zimpel – premiera / Maroko, USA, Polska. 

 

AMIT CARMELI / Izrael i JOCA PERPIGNAN / Brazylia   -   namiot





YeShe / Polska  





NOREUM MACHI
/ Korea  







MAÂLLEM MOKHTAR GANIA, MICHAEL ZERANG, WACŁAW ZIMPEL – premiera / Maroko, USA, Polska 





foto Maciej Kaczyński

 

11.08. wystapili: Vidlunnia / Polska, Na Visoko / Bułgaria, Balkan Beat Box / Usa, Izrael, Arifa / Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja.

VIDLUNNIA / Polska
 







NA VISOKO / Bułgaria *~ Balkan Port







KLEZMAFOUR
/ Polska
 








BALKAN BEAT BOX
/ USA, Izrael 
*~ Balkan Port
 








ARIFA / Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja -   namiot







foto Maciej Kaczyński

Cofnij | Strona główna | Drukuj
 
Przebudowa kompleksu Sali Wielkiej CK ZAMEK celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego

Beneficjent |
Centrum Kultury ZAMEK

Wartość projektu |
61 700 000 PLN

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej |
27 000 000 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 
ZAMEK - NOWE OTWARCIE

Po pięciu latach od powstania koncepcji i po dwóch latach od rozpoczęcia przebudowy – oto wreszcie jest: zmodernizowana, nowoczesna Sala Wielka, a dokładniej cały kompleks sal usytuowanych we wschodnim skrzydle dawnego zamku cesarskiego.

 
Mecenas Centrum Kultury "Zamek"
created by - GRAFO
Kontakt Przetargi Wynajem Inni użytkownicy BIP Konkursy Współpraca